
Kotły gazowe - czym one są? Zalety i wady ogrzewania gazowego
Kotły gazowe – Zalety i wady ogrzewania gazowego
Instalacja. Przewaga nad innymi metodami ogrzewania.
Kotły gazowe
Możesz łatwo i szybko zainstalować kotły gazowe. Nie ma struktur wymagających skomplikowanych lub fundamentalnych zmian. Jeśli porównamy ogrzewanie gazowe z ogrzewaniem geotermalnym, to to drugie wymaga kilkukrotnie większych inwestycji. Które, jak pokazało doświadczenie wielu instalatorów, nie zawsze się opłacają. Kotły gazowe w porównaniu do spalania drewna lub innego surowca stałego? Ogrzewanie gazowe nie wymaga zakupu dostaw na przyszłość. No chyba, że planujesz mieszkać lub mieszkać w takim miejscu. Tam, gdzie nie ma możliwości posiadania dopływu gazu. A planujesz zainstalować autonomiczne ogrzewanie gazowe z butlami. Jednak ta metoda nie wymaga również dużych pomieszczeń do przechowywania surowców. Nie musisz się martwić o uzupełnianie. Wystarczy, że podpiszesz umowę z dostawcą i bez obaw dostaniesz gaz. Butle zostaną wymienione przy minimalnej pomocy z Twojej strony.
Ogrzewanie podłogowe czy ogrzewanie grzejnikowe?
Do jakiej metody ogrzewania nadają się kotły gazowe ? Odpowiedź jest prosta – jedno i drugie! Ogrzewanie gazowe nadaje się również do ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Ogrzewanie podłogowe wymaga niższej temperatury i doskonale współpracuje z kotłem gazowym. Jeśli jednak nie ma możliwości zamontowania ogrzewania podłogowego, rozwiązanie z ogrzewaniem grzejnikowym również sprawdzi się doskonale. Różnica polega na tym, że wymagana będzie wyższa temperatura, ale kocioł gazowy bez problemu do niej osiągnie. Ogrzewanie grzejnikowe wytrzymuje znacznie dłużej niż ogrzewanie podłogowe. Jest łatwiejsze w montażu i jest niezawodne w długim okresie, dlatego jest najbardziej popularne i na pewno będzie przez długi czas. Ponieważ można je montować ze wszystkimi typami kotłów. Jest tylko jeden minus – powietrze wysycha bardziej, a kurz unosi się bardziej, jeśli porównamy to z ogrzewaniem podłogowym.
Ogrzewanie jest inteligentne!
Przyzwyczajamy się już do tego, że coraz więcej rzeczy, które nas otaczają w codziennych czynnościach, jest podłączonych do Internetu i można nimi sterować zdalnie. Kotły gazowe nie są wyjątkiem. W celu włączenia, wyłączenia lub regulacji temperatury kotła różni producenci wymyślili więcej niż jedno rozwiązanie. Moduły sterowania kotłem, moduły urządzeń mieszających, moduły paneli słonecznych a wszystko jest sterowane zdalnie z telefonu komórkowego, tabletu lub komputer. Możesz wreszcie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu jeśli nie ma nikogo w domu a jesteś w pracy i podnieść ją przed powrotem do domu. Możesz wreszcie wyjechać na wakacje na więcej niż jeden dzień bez obawy, że ogrzewanie się zatrzyma. Bo otrzymasz wszystko informacje o aktualnym stanie instalacji grzewczej zdalnie.
Perspektywa długoterminowa. Co dalej?
Wybiegając daleko w przyszłość, istnieje obawa, że gaz jako surowiec stanie się droższy, a kotły gazowe staną się nieefektywną metodą ogrzewania. Tak, nikt nie jest odporny na zmiany gospodarcze czy polityczne. Powiedzmy, że masło, którego większość z nas używa na co dzień, niemal podwoiło cenę, bo surowiec, z którego jest wykonane, na całym świecie drożeje, ale nadal go używamy. Owszem, auta z silnikami spalinowymi były zakopywane od lat, ale to nie powstrzymało nas przed ich zakupem. Wraz ze zmianą nawyków konsumpcyjnych, przy drastycznym zmniejszeniu zużycia gazu w naszym regionie, możliwy jest silny wzrost cen gazu, ale kiedy to nastąpi i czy w ogóle, dziś nikt nie jest w stanie powiedzieć.
I wreszcie, kotły gazowe to ekologiczny i niezanieczyszczający sposób ogrzewania środowiska!