
Ruberoid na dach
Ruberoid na dach. Każdy, kto ma dach, na pewno natknie się na to określenie. Dziś ruberoid na dach od dawna jest jednym z najpopularniejszych elementów dachowych i często jest sprzedawany w firmach zajmujących się materiałami budowlanymi. Wszyscy wiedzą, że kolor ruberoidu jest czarny, ale z czego jest zrobiony?
Ruberoid na dach
Ruberoid to cienka warstwa (cieńsza niż 2 mm) wykonana z bitumu (żywicy). Aby utleniony bitum nie pękał podczas pracy, folia jest wzmocniona jakimś niegnijącym materiałem włóknistym. Specjalną tekturą z włókna szklanego lub poliestru. Grubość ruberoidu jest różna, ale nie może być bardzo gruba. Ilość masy włóknistej nie może być bardzo gruba, ponieważ jeśli specjalna tektura jest gruba, folia bitumiczna może zacząć pękać podczas gięcia. A powłoka straci swoje właściwości wodoodporne. Czasami bitum jest mieszany z innymi materiałami, m.in. ze specjalnymi polimerami. Powłoki takie mają również grubość 5 mm, są bardziej elastyczne i odporne na zginanie. Warstwa bitumiczna jest również chroniona specjalnymi zraszaczami, umieszczonymi często po obu stronach arkusza. Przez większość czasu pokrycia dachowe sprzedawane są w rolkach. Ponieważ w tej formie wygodnie jest je transportować i układać. Rolki występują w różnych szerokościach i owijane są w nie różne ilości ruberoidu.
Kto tego potrzebuje?
Zasadniczo do hydroizolacji potrzebny jest ruberoid, ponieważ żywica nie przepuszcza wody i nie nasiąka. W związku z tym jest najczęściej używany do pokrywania lub naprawy dachów budynków (czasami również do hydroizolacji fundamentów lub innych części domu). Ruberoid służy do montażu dolnej warstwy dachu, ponieważ chroni nie tylko przed wilgocią. Ale w pewnym stopniu przed zimnem. Warstwa ruberoidowa nie trwa wiecznie, zależy to od jakości materiału, a zwłaszcza od jakości jego ułożenia. Prawidłowo ułożony materiał dachowy może wytrzymać nawet 15 lat. Później asfalt zwykle nadal pęka, a powłoka ruberoidowa wymaga wymiany – naprawy dachu. Ponieważ filc dachowy jest bardzo wygodną opcją pod względem ceny, uważa się, że warto go używać (i rzeczywiście jest często używany), ale musi być wykonany poprawnie.
Jak układać ruberoid
Dziś popularny ruberoid rpp-300 jest zwykle sklejany gorącym mastyksem bitumicznym – jest to właściwy sposób układania. Podczas klejenia mastyksu dach jest wystarczająco gruby, ponieważ materiał w niektórych miejscach jest podwójny. Przed ułożeniem ruberoidu powierzchnię należy odpowiednio wyrównać i zagruntować. Podkład może być dwojaki, w zależności od rozcieńczalnika. Rozcieńczalnikiem może być sama woda lub specjalny rozpuszczalnik. Podczas gruntowania wodorozcieńczalnym podkładem powstały materiał jest niepalny, co zwiększa ochronę przeciwpożarową.
Ruberoid na dach. Błędy
Często zdarza się, że pokrycie dachowe nie jest wystarczająco dobrze ułożone. Jednym z najczęstszych błędów przy układaniu pokrycia dachowego jest wiele warstw pokrycia dachowego. Ponieważ często nie jest łatwo usunąć starą warstwę ruberoidu podczas naprawy dachu. Jest to bardzo pracochłonna procedura – nowy ruberoid nakleja się na stary (być może nie po raz pierwszy), zwłaszcza przy renowacji dachy starych budynków wielokondygnacyjnych. Nie da się tego zrobić w żaden sposób, ponieważ dolne warstwy ruberoidu są zwykle już przesiąknięte wodą (właściwie to dlatego dach jest naprawiany, ponieważ kapie przez niego). Po przyklejeniu nowej powłoki na wierzch woda w starej warstwie ruberoidu zostanie „zablokowana”, nie będzie miała gdzie odparować.
A to oznacza większe prawdopodobieństwo zagrzybienia pomieszczenia i możliwość uszkodzenia całego dachu. Gdy dach nagrzewa się latem, woda paruje. Zauważalne pęcherze pojawiają się w dawniej wilgotnych obszarach. Im są większe, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia górnego pokrycia dachu. Taki problem można rozwiązać albo instalując specjalne kominy (jednak nie są tanie, jeśli są dobrej jakości i muszą być bardzo dobrze zainstalowane, w przeciwnym razie nie będzie żadnego pożytku). Lub przez oderwanie wszystkich warstw ruberoidu i montaż całego dachu od nowa.
Popełniane są inne błędy
Inne możliwe błędy to użycie ruberoidu jako samej powłoki wierzchniej. Nie jest na to wystarczająco odporny, a z powodu ekspozycji atmosferycznej jego żywotność jest znacznie skrócona. Tymczasem popękany, pokryty pęcherzami filc dachowy nie przydaje się do dachu. Ponieważ nie jest już wodoodporny, a dach wymaga nowej naprawy.
Każdy, kto ma dach, na pewno natknie się na ruberoid. Dziś ruberoid na dach od dawna jest jednym z najpopularniejszych elementów dachowych i często jest sprzedawany w firmach zajmujących się materiałami budowlanymi. Wszyscy wiedzą, że kolor ruberoidu jest czarny, ale z czego jest zrobiony?